web analytics
W3vina.COM Free Wordpress Themes Joomla Templates Best Wordpress Themes Premium Wordpress Themes Top Best Wordpress Themes 2012

 

 

 

 

 

 

 

 
Ishte nje dite e tmerrshme kur ngeca ne trafik,nje shi i dendur po binte. Une e urreja shiun;gjithmone shkaktonte me shume trafik sesa mendja ime mund te duronte. Ngadale ngadale duke levizur nderkohe qe disa idiote i binin borise pa pushim. “Robqire”-mermerita neper dhembe. Nese do te ishte e mundur te kisha marre nje rruge dytesore dhe ti shpetoja ketij trafiku do te isha njeriu me i lumtur. Mund te prisja edhe nje ore duke pritur qe makinat te leviznin ose mund te zgjedhja te ecja buze trotuarit rreth trotuarit per 20 metra ose me shume dhe pastaj te merrja kthesen per tek rruga dytesore. Kuptohet se cili opsion zgjodha (nuk mund te prisja edhe 1 ore keshtu qe hypa ne trotuar me gjithe makine.) Te ngisja makinen mbi trotuar ishte me e lehte sesa e mendoja. Trotuari ishte i lagesht nga shiu por nuk kishte gje qe me ndalonte. Ne trotuar nuk kishte levizje ne njerez keshtu qe me ngadale fillova te levizja,mora fryme thelle nderkohe qe vazhdoja te shtyja perpara. Bam! Degjova nje zhurme qe vinte nga prapa makines,kontrollova pasqyren per te shikuar se cfare ndodhi prapa meje. Pashe qe nje biciklete ishte perplasur me makinen time.

“Edhe kjo me duhej tani”-mendova. Isha i habitur se ke te shpjegoja idiotin/idoten qe nuk kishte mundur te ishte nje makine duke ecur ne trotuar apo te fajesoja veten time qe zgjodha te ecja neper trotuar. U suprizova kur pashe qe personi qe po ngiste bicikleten ishte zonje e shtrire ne toke prane makines. Ishte e veshur me rrobat e saj te punes dhe nuk dukej sikur ishte vrare.
“Je mire?”-e pyeta nderkohe qe me shikonte e irrituar.
“Pirdhu”-me tha.
E pyeta perseri: “A jeni mire?”
Ajo ngrit nderkohe qe rrobat e saj ishin bere shume pis. Dukshem terreni i lagesht dhe lulishtja ne trotuar kishin bere qe rrobat dhe kepucet e saj te shrenjta te beheshin me balte.
“Me falni,ju lutem”-i thashe nderkohe qe ajo ndaloi se pari sesa pis ishte bere dhe per here te pare me pa ne sy. Nje fytyre shume e embel,sy bojeqielli,buze te buta ngjyre pink dhe floket e kapura. Shume profesionale por edhe elegante.
“Gjithmone ne trotuar ecni?”-mu drejtua mua.
“Po perpiqesh te arrija tek ajo kthesa ne menyre qe te arrija sa me shpejt ne shtepi”-i thashe nderkohe qe i tregoja me gisht se ku ishte kthesa.
“Une humba intervisten time te punes fale teje”-me tha ajo e trishtuar. U ndjeva si nje idiot.
“Shiko nese deshiron mund te te shoqeroj deri tek shtepia qe eshte me pak se 5 minuta nga ketu”-i thashe. “Mund te marresh borxh disa rroba te gruas time dhe te besh intervisten.”
Ajo mendoi rreth ketij propozimi per nje minute dhe me tha: “Ne rregull.” Iu ofrova per ti marre canten e dores qe te ja mbaja une,por nuk pranoi. Udhetimi drejt shtepise ishte paska i cuditshem dhe i frikshem pasi ajo nuk fliste shume dhe une nuk doja te flisja shume pasi e dija qe faji per gjithcka ndodhi ishte i imi.

Hapa deren per te dhe ajo hyri brenda. I tregova se ku ishte banjoja dhe i thashe: “Nderkohe qe ti ben nje dush,une po shkoj tek rrobat e gruas time dhe ti sjell.” Ajo tundi koken ne shenje pohimi dhe hyri ne banjo. Degjova kur ajo hapi dushin per tu lare nderkohe qe une iu drejtova dhomes se gjumit per te marre rrobat me te pershtatshme. Gruaja ime do te me vriste nese do te merrte vesh qe i kam dhene rrobat e saj me te shtrenjta por edhe une nuk doja te tregohesha kar duke i dhene asaj nje pale te lira.
Vendosa per nje pale pantallona dhe dhe nje bluze te bukur,te pershtashme per nje interviste. Ia vendosa rrobat ne kolltuk dhe u ula per te pritur qe ajo te mbaronte dushin. “Dakort”-mendova me vete nderkohe qe u ngrita. Trokita tek dera e banjos dhe therrita: “Mbarove?”
“Hyr!”-me tha ajo,”Dhe vendosi rrobat ne ane”.
“Ne rregull”-mendova une dhe mora rrobat per te hyre ne banjo. Prisja qe ajo te ishte e mbeshtjellur me peshqir por u shtanga kur hyra brenda dhe pashe qe ajo ishte e zhveshur.
“Me fal”-i thashe perseri nderkohe qe perpiqesha te kthehesha pas per te dale nga banjo.
“Mos dil jashte”-me tha ajo me nje ze joshes.
“Eja ketu”-me tha.
“Cfare po ndodh?!”-mendova. Ajo buzeqeshte me mua nderkohe qe me mori doren dhe ma vendosi tek pidhi. I kendshem dhe shume i lagesht. Ajo mu afrua kaq shume sa mendova se do te me puthte por ne fakt ajo u ul ne gjunje dhe filloi te me zberthente pantallonat. Me dhembi pak kur ajo nxorri karin jashte. Ajo e puthi ate tek koka dhe me tha: “Mos u frikeso” dhe qeshi. “Po sikur gruaja ime te na gjeje?”-i thashe une me nje ze te dridhur.
“Shiko,eshte nje dite shume eksituese sot,me shiun dhe gjithcka” -tha ajo nderkohe qe thithi karin tim,kendshem dhe ngadale.
Ishte nje dite shume eksituese dhe kishte kaluar nje kohe e gjate qe kur une dhe gruaja ime nuk kishin bere dicka emocionuese. Dua te them qe ajo me kishte bere gojore me pare,por jo si kjo. Ajo ishte shume lozonjare. Me preku topet dhe me lepinte karin nderkohe qe e ledhatonte bute ne fillim dhe me pas me forte. Ajo ndaloi kur e ndjeu qe po prishesha.
“Akoma jo”-me tha nderkohe qe u ngrit dhe u kthye pas. Bytha e saj ishte shume e mire dhe e rrumbullaket. E shtrengova fort prapanicen e saj dhe i futa karin thelle ne bythe. Ajo shtyne shume bythen drejt meje nderkohe qe te dy u rrezuam ne dysheme. Ajo e futi perseri karin tim ne bythen e saj nderkohe qe une qendroja i shtrire. Ajo renkonte dhe me tha qe kari jote eshte shume i madh. E kapa per flokesh nderkohe qe ajo ulerinte dhe me kerkonte qe te ja fusja edhe me thelle duke me thene: “Po,po.”

Une e ktheva perpara dhe i hypa siper.Dyshemeja e banjos ishte e lagesht dhe e rreshqitshme,por nuk me interesonte. Dyeshemeja e rreshitshme me eksitonte edhe me teper. Ajo e hapi kembet e saj dhe une ia futa ne pidh.
“Ooooh”-renkoi ajo,edhe me teper tani.
“Pirdhu”-nderkohe qe fillova ta pompoja pidhin e saj. Asaj mund te i jete dukur qesharake dhe me tha “Pirdhu dhe ti,gjitashtu.” Mua me pelqente te flisja fjale te pista gjate aktit. Une luaja me cicat e saj nderkohe qe po prishesha. Une u ngjita edhe me siper ne menyre qe ti puthja buzet e saj nderkohe qe ajo me shtyu tutje ne dysheme.
“Po tani cfare po ndodh?”-mendova ndersa isha i shtrire ne dysheme.
“Cfare do te mendoje Linda per kete?”-tha ajo nderkohe qe u ngrit dhe me shikonte mua. Zemra ime ndaloi per disa sekonda. Si dreqin e dinte emrin e gruas time.
“E njeh gruan time?!-e pyeta nderkohe qe ajo qeshi nen hunde si nje femije i vogel.
“Sigurisht qe po,idiot”-mu pergjigj. Ne punojme bashke.
“Pra do ti tregosh asaj per kete qe sapo ndodhi?”-e pyeta. Isha me te verete i frikesuar.
“Nuk do ti tregoj nqs ti nuk do”-mu pergjigj. “Pata nje zenke me gruan tende dje dhe u betova qe do te hakmerresha”-vazhdoi te tregonte ajo. Ajo me tregoi qe aksidenti me makinen time ne te vertet nuk ishte nje aksident. Ajo e kishte njohur makinen time dhe kishte pare qe une isha vetem ne makine.
“Jo e qire e keqe!”-tha ajo e buzeqeshur.
“Po sikur une ti tregoj gruas?”-e pyeta une.
“Jepi,tregoji.”-duke mu pergjigjur duke ditur qe une nuk do ta beja.
“Por kur do te shoh perseri?”-e pyeta.
Ajo me shkeli syrin dhe mu pergjigj: “Kur te bjere shi perseri,zemer.”